Merak Ettikleriniz

 

Davetiye Mektubu Olması Şartmı?

İ Eğer İngiltere’ye bir şirketi iş için ziyaret edecek iseniz, veye aile bireylerinden birini ziyeret edecekseniz, veya bie arkadaşınızı ziyaret edecekseniz, kendilerinden mıuhakkak bir davetiye mektubu alınması şarttır. Aile ziyaretlerinde (sponsor) mektubu olarak adlandırılır, İş ziyaretlerinde Ticari davetiye (business invitation letter) olarak adlandırılır.

 

İngiltere Vizesi ne Kadar Zamanda Çıkar?

Her bir vize türüne ve vize başvuru sahibinin durumuna göre vizenin çıkma süresi farklılık gösterebilir. Fakat kısa süreli vize başvurularında, örneğin 5 günlük ticari vize başvurusu veya 7 günlük turistik vize başvuruları 15 iş günü içerinde sonuçlanır. Fakat İngiltere evlilik vizesi veya Ankara antlaşması vizesi başvuruları ortalama 3 ay içerisinde çıkar fakat bir çoğunun 1 ayda çıktığı sıklıkla görülmüştür. Kısa süreli vizelerde daha önceden vizeniz var ise 1 hafta içinde çıkan vizeler çoğunluktadır.

İngiltere Vizesi Almak İçin Ne Yapmam Gerekir?

İlk olarak ne amaçla İngiltere’ye gitmek istediğinize istinaden hangi vize türüne başvurmanız gerektiği konusunda kararınızı vermiş olmalısınız. Başvurunun olumlu sonuçlanması için en önemli unsur düzenli sabit gelirinizin olmasıdır. Fakat bu etken bazı vize türlerinde başvuru sahibinin gelirinin olmadığı durumlarda ailesinin gelirine bakılarak vize verilmesi uygun görülür İngiltere Konsolosluğu tarafından. (örneğin: İngiltere öğrenci vizesi).

İngiltere öncelikle ülkelerine gelen kişilerin ne kadar döviz getireceği konusunda ve gelen başvuru sahiplerinin ziyaret sonrası geriye dönüp dönmeyeceğini analiz ederler. Bu analiz başvuru sahibinin eğitim, iş, ve aile durumuna göre incelenir.

Ayrıca gitmek istediğiniz amacın doğru olup olmadığını analiz ederler, doğru vize türüne başvuru yapıp yapmadığınızda en önemli analizler arasındadır. Başvuru yapmadan önce gidiş amacınıza göre hangi vize türüne başvuracağınızı netleştirmeniz yararlı olacaktır.

 

İngiltere Vize Başvurusunu Nereye Yapacağım? Kendim Başvurumu Yapabilirmiyim?

İngiltere vize başvuruları Vize Başvuru Merkezlerine yapılır. İngiltere Konsolosluğu şahsen başvuru kabul etmez, ayrıca size vize konusunda danışmanlık yapmaz. İngiltere vizesi için gerekli evraklarınızı muhakkak tercüme edilmiş olmalıdır, aksi halde vizeniz red edilecektir.